καλημερα , εχω την εξης περίπτωση... σε οικοπεδο εντος σχεδίου έχει ανεγερθεί με οικοδομικες άδειες διωροφη οικοδομή. Το τοπογρφικό που κατατέθηκε στην πολεοδομία ήταν λάθος καθώς έδειχνε ένα οικόπεδο με διαστάσεις 22χ18 περίπου ενώ στην πραγματικότητα είναι πιο κοντά στο αντίθετο (δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά στα τ.μ της πραγματικότητας με αυτό της αδείας παρά μόνο στο σχήμα). Με βάση αυτό το τοπογραφικό έγιναν συμβόλαια και σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας. Οι άδειες βγήκαν το 1990 και 1996 . Το οικόπεδο σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη ποτέ δεν είχε το σχήμα όπως το δείχνει στα συμβόλαια και στην άδεια και με την πάροδο του χρόνου κατασκεύασε ένα στέγαστρο - μπάρμπεκιου στο πίσω μέρος της οικοδομής (το οπόιο βάσει των επίσημων χαρτιών βρίσκεται στον όμορο). Στην περιοχή έιχε γίνει και κτηματολόγιο πρίν 9 χρόνια περίπου ,με αποτέλεσμα ο ιδιοκτήτης να είχε κάνει πιο πρόσφατο, σωστό τοπογραφικό , δηλώθηκε σωστα και δεν έγινε κάποια ένσταση (εχω και τα οριστικά δικαιώματα). εγω σε πρώτη φάση μπορώ να επικαλεστώ το σχήμα του οικοπεδου από το κτηματολόγιο (το οποίο είναι και σωστό) ωστε να κάνω τακτοποίηση του στεγάστρου? αργότερα αυτοι μπορούν να κάνουν και τροποποίηση του συμβολαίου..